ÖĞRENME MERKEZLERİ HAKKINDA…
Öğrenme Merkezleri

2013 OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI İLE ÖĞRENME MERKEZLERİ OLUŞTURULDU. MAVİ YUNUS OKUL ÖNCESİ ÖĞRENME MERKEZLERİNDE KULLANABİLECEĞİNİZ ÇEŞİTLİ ÜRÜNLERİ SİZE SUNMAKTAN GURUR DUYAR…

 

2013 Okul Öncesi Eğitim Programı’nda eski “ilgi köşeleri” öğrenme merkezleri olarak ifade edilmiştir. Öğrenme merkezleri çocukların serbest oyun oynama gereksinimlerini karşılamak için düzenlenmiş alanlardır.

 

Öğrenme merkezleri günlük eğitim akışında yer alan etkinliklerde ele alınan kazanım ve göstergeler doğrultusunda seçilmiş farklı materyalleri de barındıran, birbirinden çeşitli malzemelerle (çocuk boyundaki dolap/raflar, pano, farklı renkte halılar, yer döşemeleri veya yere yapıştırılan bantlar, vb.) ayrılmış olan oyun alanlarıdır.

Öğretmen, öğrenme merkezlerinde sınıfın fiziksel özelliklerini ve çocuk sayısını dikkate alarak çocukların bireysel gereksinimlerine ve ilgilerine yönelik düzenlemeler yapar. Öğrenme merkezlerinin düzenlenmesinde çocukların da fikirlerinin alınması, sınıfı benimsemelerine ve aldıkları sorumlulukları yerine getirmelerine destek olacaktır.

Bir sınıfta kaç merkez olacağını sınıftaki çocuk sayısı ve sınıfın fiziksel koşulları belirler. Her merkezde oynayacak çocuk sayısını ise sınıftaki merkezlerin sayısı, merkezlerin büyüklüğü ve materyallerin yeterliliği belirler.

Okul öncesi eğitimi kurumlarında bulunması önerilen merkezler; blok, kitap, müzik, sanat, fen ve dramatik oyun merkezleridir. Sınıfta bulunan merkezlerin adlarının ve sembollerinin bulunduğu farklı renklerde kartlar hazırlanarak ait olduğu merkezde çocukların görebileceği bir yere asılması veya yapıştırılması gerekmektedir. (Mavi Yunus Okul Öncesi olarak, eğitim setlerimizi kullanan tüm öğretmenlerimize merkez adları ile ilgili kartlar sunulmuştur.)

Öğretmen, güne başlama zamanı sonunda tercih ettikleri merkezlerde oynamaları için çocuklara rehberlik eder. Öğrenme merkezini seçen çocuk ilgi ve isteği doğrultusunda etkinliğini sürdürür, çalışmasını bitirdiğinde bir merkezden diğerine geçebilir. Öğretmen, çocuklar merkezdeyken kendisi de sürece katılarak gözlem yapar; çocukları ve eğitim planını değerlendirebilmek için çocukların bireysel özelliklerini, çoğunlukla hangi merkezleri ve hangi arkadaşlarıyla oynamayı tercih ettiklerini not defterine kayıt eder.

(2013 Okul Öncesi Eğitim Programı’ndan özetlenerek alınmıştır.)

 

 

Çocukların yaşadıkları ortamlarda yer alan farklı boyut, şekil ve renkteki figürleri ve bunlar arasındaki ilişkileri fark etmesine ve farklı figürler kullanarak yapı-inşa oyunları aracılığıyla yaratıcılıklarını kullanmasına olanak tanıyan bir merkezdir.

Sembolik düşünmenin gelişimini destekleyen bu öğrenme merkezinde çocuğun farklı roller almasına, yeni keşiflerde bulunmasına, günlük yaşamdan olayları ve kişileri doğaçlama olarak canlandırmasına imkân sağlayan materyaller yer almalıdır.

 

DRAMATİK OYUN MERKEZİ İÇİN MAVİ YUNUS ÜRÜNLERİ

 

ÇOMAK KUKLALAR

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE DRAMA SETİ DRAMA CD’Sİ

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE DRAMA SETİ ETKİNLİK KARTLARI

Çocuklar dünyaya karşı içten gelen bir merak duyar ve çevrelerinde olup biteni öğrenmek isterler. Çocukların bilimsel süreç becerilerini geliştirebilecekleri bu merkez öğrenme merkezi, çocukların merak duygusu ve öğrenme arzusunu uyarmayı ve çocukların yaşadıkları dünya hakkında yeni şeyler öğrenmelerini desteklemeyi amaçlar.

 

FEN MERKEZİ İÇİN MAVİ YUNUS ÜRÜNLERİ

 

DÜŞÜNDÜREN OYUNLAR SETİ

OKUL ÖNCESİ / BİLİMSEL HİKÂYELER (10 kitap)

BAKALIM ÖĞRENELİM DİZİSİ (10 kitap)

CANLI KİTAP / VÜCUDUMUZ

NELER NELER YAPIYORUM / TANGRAM 1

NELER NELER YAPIYORUM / TANGRAM 2

MİNİKLERDEN BÜYÜK PROJELER (PROJE YAKLAŞIMLI / TABANLI EĞİTİM ÖRNEKLERİ)

DENEYELİM, EĞLENEREK ÖĞRENELİM ANİMASYON CD’Sİ

SESLERİ FARKEDİYORUM 1 + ANİMASYON VCD’si

SESLERİ FARKEDİYORUM 2 + ANİMASYON VCD’si

KAVRAM POSTERLERİ

 

 

Çocukların okuma yazma etkinliklerine ve kitaplara karşı olumlu tutumlar geliştirmesini sağlamayı, dil ve iletişim becerilerini desteklemeyi amaçlayan bu öğrenme merkezi, çocukların basılı materyalleri inceleyebileceği, bazen masada bazen bir mindere uzanarak kitap/dergi vb. bakabileceği bir alandır.

 

KİTAP MERKEZİ İÇİN MAVİ YUNUS ÜRÜNLERİ

 

DÜŞÜNDÜREN OYUNLAR SETİ

İPUCU KARTLARI İLE BİLMECE SETİ

MAVİ YUNUS GÖRSEL KAVRAM ANSİKLOPEDİSİ

OKUL ÖNCESİ BİLİMSEL HİKÂYELER (10 kitap)

HİKÂYE KARTLARI (Hikâye kartlarından oluşan 8 kitap)

MAVİ YUNUS OKUL ÖNCESİ EĞİTİCİ ÖYKÜLER DİZİSİ (10 kitap)

MAVİ YUNUS ÖYKÜLERLE KAVRAMLAR DİZİSİ (10 kitap)

FIRFIR VE ARKADAŞLARI ÖYKÜ DİZİSİ (10 kitap)

SEVİMLİ HAYVANLAR ÖYKÜ DİZİSİ (10 kitap)

BAKALIM ÖĞRENELİM DİZİSİ (10 kitap)

MAVİ YUNUS KİTAPLIK KÖŞEMİZ

DRAMA CD’Sİ

TEKERLEMELER / MASALLAR CD’si

SESLERİ FARKEDİYORUM 1 + ANİMASYON VCD’si

SESLERİ FARKEDİYORUM 2 + ANİMASYON VCD’si

 

 

Çocukların müzik ile ilgili bilgi ve becerilerini destekleyerek deneyim kazanmalarını sağlayan etkinliklerin yapıldığı bir öğrenme merkezidir. Çocuk bu merkezdeki çalgı ve araç gereçler yardımıyla bilişsel, dil, motor, sosyal ve duygusal becerilerini artırmaya yönelik çalışmalar da yapabilecektir.

 

MÜZİK MERKEZİ İÇİN MAVİ YUNUS ÜRÜNLERİ

 

RONTLAR VE ŞARKILI OYUNLAR CD’Sİ

SES KAYNAKLARI - RİTİM – MÜZİK CD’Sİ

 

 

 Çocukların geçmiş deneyimleri ve öğrendiklerini temel alarak yeni fikirler ve özgün ürünler ortaya koymalarına olanak tanımayı amaçlayan, farklı malzemelerle etkileşime geçerek keşifler yapabileceği ve farklı deneyimler yaşayabileceği bir merkezdir.

Dönem başında ve daha küçük yaş gruplarında daha basit materyaller ile başlanması ve çocukların beceri düzeyleri arttıkça materyallerin de daha karmaşıklaşması gerekir. Çocukların ürettiği ürünlerin çocukların göz hizasında ve çocuklar tarafından sergilenmesine özen gösterilmelidir.

 

SANAT MERKEZİ İÇİN MAVİ YUNUS ÜRÜNLERİ

 

ÇOCUK DOSTU (3-4 YAŞ) ETKİNLİK DÜNYASI

ÇOCUK DOSTU (5 YAŞ ve ÜSTÜ) ETKİNLİK DÜNYASI

ETKİNLİK ZAMANI (SANAT ETKİNLİKLERİ) 1

ETKİNLİK ZAMANI (SANAT ETKİNLİKLERİ) 2

BAK BEN NELER YAPTIM / MOBİLLER

BAK BEN NELER YAPTIM / MASKELER

BAK BEN NELER YAPTIM / KUKLALAR

BAK BEN NELER YAPTIM / TAÇLAR

NELER NELER YAPIYORUM / ORİGAMİ (KÂĞIT SANATI)

EĞLENCELİ ETKİNLİKLERLE KES-YAP ÇALIŞMALARI

KOZA BOYAMA KİTAPLARI (10 kitap)

 

 

 

Anasayfa
Okul Öncesi Yayınları
Kaynak Ürünlerimiz
Seminer Görüntüleri
Seminer Sunumları
İletişim
Karaca Eğitim Yayınları
KOZA Yayın Dağıtım
KOZA Matbaa
Fuar
Basında Mavi Yunus
Planlar
Sipariş ve Bilgi Talep Formu


Yayın Kataloğu 2015-16
Sesleri Farkediyorum CD DemoDaha büyük boyut için...
Deneyelim, Eğlenerek Öğrenelim CD Demo

Haberler

Tüm hakları saklıdır © 2009
Mavi Yunus Okul Öncesi, Karaca Eğitim Yayınları Ltd. Ş.'nin tescilli markasıdır.